75-lecie Pogramu Fulbrighta, sukces doktorantki naszego Studium Doktoranckiego i aktualny nabór wniosków
Program Fulbrighta w 2021 roku świętuje swoje 75-lecie. W Polsce Program działa od 1959 roku, a grono absolwentów liczy już ponad trzy tysiące osób. Społeczność "Fulbrighterów" rośnie z każdym rokiem, a do jej szeregów dołączają kolejni wybitni naukowcy, wykładowcy, przedstawiciele świata biznesu i sektora rządowego, a także organizacji pozarządowych, mediów czy też kultury i sztuki. Program Fulbrighta pokazuje, jak wielka siła do zmiany tkwi w środowiskach akademickich. Prawdziwy "Fulbrighter" to nie tylko aktywny student czy naukowiec, ale przede wszystkim osoba charakteryzująca się otwartością, kreatywnością oraz z potencjałem do inicjowania zmian społecznych i prowadzenia ponadpolitycznego, międzykulturowego dialogu.
W ostatniej edycji Fulbright Junior Research Award 2021–2022 wzięło udział 29 wnioskodawców. W wyniku procedury konkursowej obejmującej ocenę merytoryczną projektu, przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów, oraz rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami, których wnioski otrzymały najwyższe noty, Rada Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta nominowała do stypendium 10 kandydatów. Niezmiernie cieszy nas fakt, że wśród laureatów konkursu znalazła się mgr Aleksandra Splitt, doktorantka Instytutu Ochrony Przyrody PAN, kształcąca się w naszym Studium Doktoranckim, której promotorem jest dr hab. Piotr Skórka (IOP PAN)
W ramach stypendium Fulbrigtha doktorantka odbędzie w 2022 roku 4-miesięczny staż na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (Department of Entomology, UC Davis), gdzie będzie realizowała projekt pod roboczym tytułem: "Cross-continent study on pollinating solitary bees along the urbanization gradient", wpasowujący się w tematykę badań podjętych w ramach pracy doktorskiej.
Obecnie otwarta została edycja Fulbright Junior Research Award 2022–2023. Nabór wniosków do Programu będzie trwał do 28 maja 2021 r. Zachęcamy do ich składania! Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie konkursu. Warto zainteresować się również webinariami przygotowanymi dla potencjalnych kandydatów przez członków Komisji Fulbrighta i ich absolwentów (szczegóły dostępne na stronie Programu Fulbright). Laureatka, Aleksandra Splitt, z chęcią udzieli wskazówek swoim Koleżankom i Kolegom ze studiów doktoranckich (kontakt przez sekretariat Studium).
Osmia bicornis – obiekt badań.
Foto: A. Splitt.